Blog

NLP Tekniği ile Karşınızdaki İnsanın Düşüncesini Nasıl Okursunuz?

Uzun zamandır NLP üzerine seminerler veriyorum ve şimdi NLP’nin Göz Erişim İpuçları tekniği ile bir düşünce okuma oyununun nasıl yapıldığını sizinle paylaşmak istiyorum.

Kısaca NLP nedir?: NLP Düşünce süreçlerinin nasıl işlediğini inceleyen ve olumlu-olumsuz düşüncelerin hızlı değişimi için yöntemler içeren bir teknikler bütünüdür.

NLP Göz Erişim İpuçları Nedir?: Şimdi hemen evinizdeki birisinin yanına gidip şu soruyu sorun, örnek olarak annenize sorduğunuzu varsayalım; Anne eski oturduğumuz evde kaç pencere vardı? Annenizin gözlerine bakarsanız, hemen sol yukarıya gittiğini görebilirsiniz. İnsanların %70’i geçmiş resimleri hatırlamak için sol yukarıya bakar, %30 ise sağ yukarıya..(daha çok solak olanlar sağ yukarıya bakar)

İnsanlar belli şeyleri hatırlamak için gözleriyle belli yerlere bakmak durumundadırlar. Mesela yukarı bakarak ağlayamazsınız, ağlayan, depresyon içinde olan insanlar hep aşağıya doğru bakarlar, çünkü dokunsal ve hissel duyguları hissedebilmek için aşağıya bakmalıyız. Mesela bir çocuk ağladığında yukarı bakmasını sağlarsanız ağlaması kesilecektir, kadınlar da zaten çoğu zaman makyajları akmasında diye duygulu anlarında yukarı bakarak ağlamalarını kontrol edebilirler ya da etmeye çalışırlar. (Sağdaki resimde olduğu gibi)

Yani kısaca göz erişim ipuçları insanların görsel, işitsel ve dokunsal(hissel) duygularını tespit etmek için kullanılan bir sistem. NLP’de bu teknik, kişiler sorunlarını anlatırken, görsel bir şeye mi, yoksa işitsel, dokunsal bir şeye mi odaklandıklarını tespit etmek için kullanır.

Size öğreteceğim oyuna gelmeden önce Göz Erişim İpuçlarını hemen öğrenelim.

Sol Yukarı: Geçmiş ile ilgili bir resim düşünüyor. Mesela kişiye ortaokulunun duvarının boyası ne renkti? diye soru sorarsanız, o geçmişteki görsel bir anıyı hatırlamaya çalışacağı için sol yukarı bakacaktır.

Sol Yana: Geçmiş ile ilgili işitsel bir anı düşünüyor. Örnek olarak dinlemekten en çok hoşlandığın şarkı hangisi? diye sorarsanız, kişi sol yana bakacaktır. (Yazının sonunda, bu konuda yapılan yanlışlarla ilgili bir hatırlatma yapılacaktır.)

Sol Aşağı: Geçmiş ile ilgili dokunsal bir anı düşünüyor. ‘Sıcak bir banyoya girdiğin bir zamanı düşün ve sıcaklığı hisset’, sorusu onun sol aşağıya bakmasını sağlayacaktır.

Sağ Yukarı: Görsel olarak oluşturduğumuz resimleri düşünürken buraya bakarız, örnek soru: ‘Nasıl bir evin olmasını isterdin, şekli ve bahçesi nasıl olurdu?’

Sağ Yana: İşitsel tasarlanan sesler. Ör: ‘Suyun altında sesin nasıl duyulur?’

Sağ Aşağı: Tasarlanan dokunsal hisler, içsel diyaloglar. Örnek olarak, ‘Hawai’de tatile gittiğini düşün ve sıcak kumların üstüne yattığını hayal et, sıcak kumları hissediyor musun?’

Not: Tasarlanan düşüncelerde kişi eğer öyle bir şeyi hayal edemiyorsa geçmişteki bir anıyı düşünür ve sola bakar. Sözgelimi Hawai’de kumsalın üstünde yattığını düşün dediğinizde, eğer kişi Hawai ve Hawai kumsalı ile ilgili bir şey görmemişse, geçmişte gittiği bir kumsalı hatırlayıp orasını Hawai gibi hayal edecek ve böylece sola bakacaktır. Bu konuya dikkat edilmelidir.

Karşınızdaki İnsanın Düşüncesini Nasıl Okursunuz?

Şimdi gelelim oyunumuza… Oyun şöyle, ilk önce karşınızdaki kişiye üç soru soruyorsunuz, sonra bu üç sorudan birini düşünmesini istiyoruz ve biz onun düşündüğü şeyi biliyoruz.

Nasıl? Eğer yukarıdaki yazıyı okuduysanız zaten tekniğin büyük kısmını anlamışsınızdır.

1) İlk önce karşımızdaki kişiye oyun oynayacağımızı filan söylemeden direk, ‘En uzun boylu arkadaşın kim?’ diye soruyoruz ve o düşünürken gözlerine bakıyoruz. Muhtemelen sol yukarıya bakacaktır. Bu birinci adımdı…

2) Şimdi ona ‘Suyun altında sesin nasıl duyulur?’ diye soruyoruz, muhtemelen sağa yana bakacaktır ama bunun hayalini kuramazsa sol yana da bakabilir.

3) Şimdi de ‘Buz gibi bir küvetin içindesin, onun soğukluğunu hissetmeni istiyorum’, Bunu söylediğinizde de muhtemelen sol aşağıya ya da sağ aşağıya bakacaktır.

Tamam şimdi sıra geldi son soruya… ‘Şimdi düşündüğün üç şeyden birini tekrar düşün ama bana söyleme sadece düşün ve iyice düşün’. O bunu düşünürken biz onun gözlerine bakıyoruz ve eğer yukarı bakıyorsa hemen cevabımızı veriyoruz: ‘Şu anda en uzun boylu arkadaşını düşünüyorsun.’ Eğer sol yana bakıyorsa, ‘Şu anda suyun altında sesinin nasıl duyulduğunu düşünüyorsun.’ ve eğer aşağıya bakıyorsa, ‘Şu an buz gibi bir suyun soğukluğunu düşünüyorsun’ diyeceksiniz.

Ben bu tekniği NLP çalışmalarında kişiler Göz Erişim İpuçları konusunda kendini daha hızlı geliştirsin diye öğretiyorum. Çünkü bir şeyi oyunla öğrenmek çok daha kolay oluyor.

Önemli Hatırlatma: Bu teknikleri uygulayanlar başta bazı hatalar yapıyorlar. Mesela kişiye dokunsal bir anı düşündürmek için şöyle bir soru sorduğunuzu varsayalım: ‘Buz gibi bir küvetin içindesin, onun soğukluğunu hissetmeni istiyorum.’ Şimdi bu sorudaki amaç kişinin aşağıya bakmasını sağlamak ama çoğu insan ilk önce yukarıya bakıp küveti zihninde görecektir, sonra aşağıya bakacaktır. Eğer aşağıya bakmıyorsa sadece küvetin resmini ve suyun resmini zihninde oluşturuyor ama soğukluğu ve suyu hissetmiyordur. Bunu hissettirmek de sizin ustalığınıza kalıyor, eğer ses tonunuzu iyi kullanamazsanız kişi bunu hissedemeyecektir. İlk denemelerinizde çok iyi sonuçlar beklemeyin ama ne kadar çok yaparsanız o kadar çok ustalaşırsınız.

Adım Adım Ustalaşma;

Eğer yeni başladıysanız, hemen hepsini denemeyin ve ilk önce sadece çevrenizdeki insanlara,

En uzun boylu arkadaşın kim?

Evinizde kaç pencere var?

Suyun altında sesin nasıl duyulurdu? gibi sorular sorun ve göz hareketlerini kontrol edin, eğer doğru yerlere bakıyorlarsa bir sonraki adıma geçin.

Oyunu üçlü değilde ikili yapın, eğer ikili de başarılı olursanız, üçlü yapmaya başlayın.

Bol bol uygulama yapın, yorumlarınızı bekliyorum :)

Sevgilerle, Hakan.

170

Discussion

 1. İslam  Eylül 10, 2014

  Abime yapıorum bilgisayarına bakmaktan bana bakmıyor :D

 2. AYLIN  Eylül 11, 2014

  Daha denemede ama deniycwm

 3. canan  Ekim 2, 2014

  anneme sordum bana bakarak soyledi

 4. hüseyin  Ekim 10, 2014

  Hakan Bey, bir süredir bu konuyla ilgileniyorum. Çeşitli kitaplar okudum, kişiler üzerinde denedim. Etkili ve güzel konuşabilmek için uzun süre çalıştım. Fakat sizin kadar olabilir miyim bilmiyorum. Bana tavsiyeler vermenizi umuyorum yani nasıl bir yol izleyebilirim. Bana mail yoluyla ulaşırsanız çok sevinirim, iyi günler.
  hsyngdkqw@gmail.com

 5. bekir  Ekim 23, 2014

  hakan bey,yapıyorum ama anlamadıgım bişey var.Zihin okuma teknigindeki videolarda en,burası,kendi gibi kelimeleri nasıl buluyorsunuz?bu kelimeler duygusal bir çagrışım yapmaz.Ayrıca zihin okuma yöntemini hep tutturabiliyor musunuz merak ediyorum,selamlar!

 6. Hasan Basan  Ekim 25, 2014

  hakan abi işe yaradı sevgilimle evde oynayıp duruoruz

 7. Nihal  Ekim 30, 2014

  Merhaba.Biz düşüncesini okumak istediğimiz insanın ne düşündüyünü bilmiyorsak o zaman insanın zihnini nasıl okuruz.Lütfen cevablandırın.

 8. Sanane (canım istedi)  Aralık 17, 2014

  Yav hakan abi ben sorunca dimdik bakıyorlar

  Ne yapmalıyım ???

 9. elif  Aralık 23, 2014

  .

 10. özlem ata  Aralık 27, 2014

  merhaba, peki bunu yapmış olmak bu soruların bilgisini öğrenmekte ki amacımız nedir?

 11. Ali  Ocak 2, 2015

  Hakan bey uygulama gerçekten işe yarıyor paylaşim için teşekkürler … Hipnoz kitabının güncellenmiş hali henüz yüklenmemiş sanırım siteye merakla bekliyorum.

 12. tugce  Ocak 3, 2015

  ben kardeşime denedim işe yaradı :D ama buz gibi küveti beceremedim ama daha deniycem bu iş hoşuma gitti :D :D bilgiler için teşekkürlerr

 13. Muraz  Ocak 5, 2015

  Arkadaşıma yaptım, ama gözlerimi hiç kımıldatmıyor sadece bana bakıyor, bunun için ne yapa bilirim?

 14. senem nur acar  Ocak 13, 2015

  Tekniklerinizi okuduktan sonra, aynı adımları uygulayarak 1 kişide 3 kere denedim, ve hepsi de doğru yanıt çıktı. Siz mükemmelsiniz. İşinizde gerçekten usta birisisiniz. Sıradan değil..

 15. ihsan  Ocak 27, 2015

  Hakan Bey, bir süredir bu konuyla ilgileniyorum. Çeşitli kitaplar okudum, kişiler üzerinde denedim. Etkili ve güzel konuşabilmek için uzun süre çalıştım. Fakat sizin kadar olabilir miyim bilmiyorum. Bana tavsiyeler vermenizi umuyorum yani nasıl bir yol izleyebilirim. Bana mail yoluyla ulaşırsanız çok sevinirim, iyi günler.
  ihsanacer132@gmail.com

 16. Nilay  Ocak 29, 2015

  Ben bu yazdıklarınızı çok beğendim ama benim aradığım bu değildi, ben aklından ne geçiyorsa aynı şekilde okumak istiyorum. Ama bu imkansız heralde

 17. mert  Şubat 2, 2015

  kardeşimde işe yaradı devamı gelirse bekliyorum mesela tuttuğu syıyı bulma

 18. hatice  Şubat 2, 2015

  Bende bi tane video özledim bu konuda önce 1 sen 10 a kadar rakamlari saydirdi sonrada banka sifrasi ni bildi bu nasip oluyor numaraları sayarken mi gözlerine vakti ??

 19. Emre Karakuş  Şubat 3, 2015

  Hakan bey, gerçekten çok yakından ilgileniyorum konularınızla. Kitaplar bitirdim ve çevremdekilere yaptığımda olumlu tepkiler aldım. Sizden rica bunları daha çok öğrenmek isteyen bir öğrencinize ulaşıp sizinle görüşmek ve daha iyi olmak istiyorum.Lütfen bana ulaşın. :) Teşekkür ederim :)

 20. Mustafa Urgur  Şubat 9, 2015

  Hakan abi ben henüz 17 yaşındayım ve bu tür konulara çok meraklıyım beden dili ve düşünce okuma konularını iyice öğrenmek istiyorum yeni başladım sayılır neler yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim Teşekkürler :)

Add a Comment