Blog

Hızlı Hipnoz Nasıl Yapılır?

Hipnoz litetatüründe 4 dakikanın altındaki hipnoz indüksiyonlarına ‘Rapid Induction’ (Hızlı hipnoz)

1 dakikanın altındaki hipnoz indüksiyonlarına ise ‘Instant Hypnosis’ (Ani hipnoz) deniyor.

Hızlı ve Ani Hipnoz teknikleri yoğun olarak otoriter etki ile yapılan, bazı fizyolojik etkilerin ve şok etkilerinin kullanıldığı tekniklerdir.

1) Otoriter Etki

Hepimizin yetiştirilmesinde otoriteye karşı gelmeme ve boyun eğme yatkınlığı vardır. Bilinçaltımızda otoriteye itaat etmek ister, çünkü çocukluğumuzdan beri otoriteye uymadığımızda cezalandırılmışızdır. Mesela annemizin sözünü dinlemediğimizde, babamızın dediğini yapmadığımızda, öğretmenimizi dinlemediğimizde vs. vs. Bu konuyla ilgili en güzel çalışmayı Robert Cialdini‘nin İknanın Psikolojisi kitabında inceleyebilirsiniz.

Hipnozcu beden dilini, bakışını ve ses tonunu kullanarak otoriter bir etki yaratabilir. Aynı zamanda mekan, giysi ve aksesuarlar da otorite etkisi yaratmaktadır.

Osmanlı Devletinde otorite etkisi çok yoğun bir şekilde kullanılmaktaydı. Saraylar ve kıyafetler otorite etkisi yaratırken, başka ülkelerin elçilerinin padişahın önünde eğilmesi de otoriteyi artıran çok önemli unsurlardan bir tanesidir.

Şimdi ise otorite yüksek binalar, güvenlik, korumalar, lüks araba ve lüks mallarla temsil ediliyor.

Ayrıca Otorite Etkisinin toplumda ne kadar yaygın olduğu 1961 yılında Yale Üniversitesi psikologlarından Stanley Milgram tarafından yapılan bir deneyle kanıtlanmıştır. Milgram sıradan insanların otorite etkisi ile bir işkenceciye dönüşebileceklerini göstermiştir. Milgram ulaştığı sonuçları 1974 tarihli makalesi “İtaatin Tehlikeleri”nde (İng.: The Perils of Obedience) özetledi:

Otoriteye itaatin hukuksal ve felsefesel açılardan devasa önemi bulunmaktadır, ancak bunlar çoğu insanın somut durumlarda nasıl davrandığı konusunda fazla bilgi vermez. Yale Üniversitesinde sıradan bir insanın sadece bir deney bilimcisinden aldığı emirle başka bir insana ne kadar acı çektireceğini ölçmek için basit bir deney düzenledim. Katılan deneklerin güçlü vicdani duyguları ile saf otoriteyi çeliştirdim, ve kurbanların acı dolu çığlıklarının eşliğinde genellikle otorite kazandı. Yetişkin insanların, bir otorite makamının komutası doğrultusunda her şeyi göze almakta gösterdikleri aşırı isteklilik, çalışmamızın acilen açıklama gerektiren en önemli bulgusudur.

Sadece görevlerini yapan, daha önce hiç bir suça bulaşmamış insanlar, korkunç bir yok etme işleminin bir parçası olabilmekteler. Ek olarak, yaptıkları işin yıkıcı sonuçlarını apaçık görmelerine rağmen, temel ahlaki değerleriyle çelişen bu görevlerde pek az kişinin otoriteyi reddetme potansiyeli olduğu görüldü.

Milgram deneyinin videosu;


 

Otorite etkisi, eş seçiminde de önemli roller oynamaktadır. Yapılan çeşitli deneylerde, kadınların otoriter görünümlü erkekleri daha çok tercih ettiği kanıtlanmıştır. (Giyim, lüks mallar vs.)


2) Fizyolojik Etki

Bazen dirseğiniz masanın üzerindeyken aniden kayar ve boşluğa düşer ve kendimizi sersemlemiş bir ruh halinde buluruz, hiç buna benzer bir şey yaşadınız mı? Hızlı hipnozu kullananlar buna benzer etkilerin yaratılması için teknikler geliştirmişlerdir.. Hızlı hipnoz tekniklerinin temelinde bazı fizyolojik etkilerin kullanılması yatar. Hipnozcu ani çekme, hızlı nefes gibi teknikleri birleştirir ve karşı tarafta derin bir rahatlama etkisi yaratır.

3) Şok Etkisi

Hızlı hipnozu uygulayanlar ‘SLEEP!!’ ya da ‘UYU!’ diyerek karşısındaki insanda bir şok etkisi yaratırlar. Benim de eğitim aldığım Hon Wong ‘bu ifadenin rica değil, emir şeklinde olması gerekir.’ demektedir. Aynı zamanda hipnozcular başka yöntemler de kullanmaktadırlar, gözlere tutulan fener tekniği vücutta ani bir şok yaratarak transa geçmeyi sağlamaktadır. Tavşan avında da kullanılan fener tekniği tavşanın donup kalmasını sağlamaktadır. Hipnozcunun istediği tepki tam bu olmasa da buna yakın bir reaksiyon transa hızlı geçişi sağlamaktadır.

Patern Interrupt tekniği de (ideomotor tepkilerin kesintiye uğraması) Psikiyatr Dr. Milton Erickson sayesinde geliştirilmiş bir yöntemdir. Bu teknikte kişinin idemotor tepkileri (mesela el sıkma) kesintiye uğratılarak beyinde boşluk yaratılmakta ve transa hızlı geçiş sağlanmaktadır.

Her türlü hipnoz kişinin önce rızası alınması, hatta bir kaç defa alınması gerekir. Kişi ne kadar çok rıza gösterirse uygulama o kadar rahat geçecektir.

Telefonda Hipnoz

Bu yazıma ek olarak son günlerde epey konuşulan telefonda hipnoz konusundan kısaca bahsedeceğim, zira bu konuda çok soru geliyor.

Telefonda hipnoz yapanlar bir kaç teknik kullanırlar;

1. Otoriter konuşurlar,

2. Ses tonları heybetli kişileri kullanırlar, (Rutkay Aziz, Kenan Işık gibi)

3. Çok hızlı konuşurlar ve böylelikle sizin mantıklı düşünme yeteneğinizi bloke ederler.

4. Sürekli soru sorarlar, çünkü soran kişi sorgulayandır ve bir kere sorgulayan moduna geçince karşı taraf kendini teslim etmeye başlar.

5. Evet diyeceğiniz sorular sorarlar. Siz evet dedikçe, bir sonraki soruya evet deme ihtimaliniz de artar. Böylelikle size ufak işler yaptırıp büyük işlere doğru ilerlerler.

Telefonda Hipnoz’dan Nasıl Korunuruz?

Dinlemeyin ve kapatın. En yakın polis karakolonu arayıp bilgi verin. Ne kadar çok dinlerseniz tuzağa düşme ihtimaliniz o kadar artar.

38

Discussion

 1. Gözde  Şubat 22, 2012

  teşekkürler paylaştığınız için

 2. Mustafa Sabri  Haziran 4, 2012

  Üstad hayvanlara yapılan hipnozda , onlara telkin verebilir miyiz? bu tarz bir araştırma yapılmış mı? Canlılar arası İletişimde evrensel bir dil olabilir mi? Hayvanlar manipüle edilerek kullanılabilir mi?
  Saygılar…

 3. Hakan Mengüç  Haziran 4, 2012

  Hayvanlarla iletişim biraz daha farklı oluyor, çünkü onların sadece tepkisel zihinlerine ulaşabiliyoruz. Ötesi varsa ben de bilmiyorum.

 4. Osman  Haziran 30, 2012

  Bu hipnozu öğrenme şansımız varmı? Çok Çok çalışabılırım bunun için.

 5. Hakan Mengüç  Temmuz 1, 2012

  özellikle bazı hipnoz tekniklerini bilsek de bilmesek de doğal olarak kullanıyoruz, onun için bilinçli kullanmayı herkes öğrenebilir, öğrenmeli.

 6. erdem  Temmuz 30, 2012

  bende öğrenmeyi gerçekten çok istiyorum bunu öğreten belli kurumlar vs yerler var mı?

 7. Naz ak  Eylül 1, 2012

  Hakan bey cevabini bulamadigim bi kac sey var benimle irtibata gecermisiniz

 8. kurtuluş  Eylül 1, 2012

  ?

 9. KENAN  Eylül 5, 2012

  BUNU OĞRENE BİLİRMİYİM

 10. Emre  Ekim 1, 2012

  Hakan Bey Peki Nasıl Yapacağımız hakkında 1 video paylaşırmsın şimdiden saol

 11. esra  Ekim 22, 2012

  ankarada da eğitim verin lütfen sizin asistanınız olmak bildiklerinizi öğrenmek istiyorum. hayatımı değiştirmeye çok ama çok ihtiyacım var

 12. emre cavusoglu  Ekim 26, 2012

  Hipnoz yapmayi oğrenebileğim bir kitaap var mi

 13. Hakan Mengüç  Ekim 26, 2012

  Kitapçılarda bir sürü kitap bulabilir ve kendine uygun olanı seçebilirsin.

 14. Hakan Mengüç  Ekim 26, 2012

  maalesef şu an için Ankara’da bir etkinlik görünmüyor.

 15. tuba  Kasım 27, 2012

  bu nasıl bişi ya ınanmıyorum ben olamaz :/

 16. orhan  Aralık 1, 2012

  Bende öğrenmek istiyorum, peki önerdiğiniz birkaç kitap varmı Hakan Bey ?

 17. selimcan doğancı  Aralık 1, 2012

  hakan bey bu eğitim heryerde verilmiyor bu eğitimi kitaplardanda ala bilirmiyiz

 18. Abdullah  Ocak 27, 2013

  Hakan Bey, size ulaşabileceğimiz bir mail adresi var mı? Bu benim için gerçekten önemli, teşekkürler.

 19. Hakan Mengüç  Ocak 27, 2013

  Sitedeki iletişim bölümünden ulaşabilirsin.

 20. Mehmet  Ocak 28, 2013

  Hakan abi Ben 16 yaşımdayım 2 yıldır bu hipnoz meselesiyle ugraşıyorum biraz alt yapım var bana yardımcı olurmusun

  / TeşekürLer şimdiden / <3

 21. Kerem  Ocak 28, 2013

  Hakan Abi Mail Attım Cevabını bekliyorum hala :)

 22. Hamza Sürücü  Mart 5, 2013

  Paylaşım Harika. Teşekkürler. Hakan abi benim bir sorun olacak. 8. sınıf iken rüyamda uyandığımı ve kendime baktığımı görmüştüm. kendimi görüyor ama konuşamıyordum. sesleri beynimde duyuyor ama kulaklarımda işitemiyordum. doğukluğu hissedebiliyordum. bedenim titriyor fakat birşey yapamıyorum karşımda duruyorum. Uyanmam saatlerimi aldı desem doğru olur. rüya deyip geçiştirdim. bir süre sonra yeniden aynı şey oldu. bu defa uyanmama korkusu sardı beni. panik yapmak yerine bilinçli bir şekilde hareket etmeye çalıştım. kendimi karşımd görmeme rağmen nefes alışverişimi kontrol edebiliyor. nabzımı yavaşlatabiliyordum. buda bana sakinlik olarak geri dönüyordu. uyanmam daha sakin fakat daha soğuk oluyordu. Zaman içerisinde, bu defalarca oldu, başka bi zaman yine olduğunda karşımda durmak yerine hareket etmek istedim, etrafımdaki nesnelere dokunamıyor, fakat onları çok net görebiliyor, yürüyemiyor, fakat adım attıyor gibi hissedip bastığım yereri hissetmeden hareket edebiliyordum. ve normal bir yürüyüşten çok daha hızlı bir şekilde bu oluyordu. bunu kimseye söylemedim. her defasında olduğunda beni en çok rahatlan yere giderdim. şaka gibi ama sanki bedenim burda ruhum ise gidiyordu. bu durum beni korkuyordu bir süre sonra yeniden olduğudnda kendimi uyandırıyordum. 8 yıldır bu oluyor şimdi kontrol edebiliyorum. fakat bu duruma nasıl geçtiğimi halen bilmiş değilim. bir arkadaşıma anlatmıştım bana astral seyahati araştır dedi. daha ismini yeni öğrendim =) benimki buna benzer ama bundan çok daha farklı. etrafımdaki nesnelerin oraya nasıl geldiğini görebiliyorum, yanımda uyuyan insanların düşüncelerini görebiliyorum, bu bambaşka bişey. ama halen nasıl bu duruma girdiğimi bilmiyorum. tek korkum bu durumdan uyanmamak. bu kötü birşeymi ? ne yapmalıyım, üzerine gidip geliştiriyimi yoksa unutmalımıyım ?

 23. mehmet saklı  Mart 8, 2013

  beni faceden ekleyebilirmisiniz birçok sorum var ama eklemeden önce msj atın lütfen..!

  facebook.com/mehmet.sakli212

 24. talip  Nisan 11, 2013

  Harika birisiniz bu calismalari yapip baya emek harcamissiniz helal olsun sizin gibi insanlara bu dusunce gucu ile cok kesfedilecek olaylar var sizden bunlari bekliyodj
  Orum. Saygilar….

 25. zekkeriya  Ağustos 12, 2013

  bende öğrnmek isterim bi sorumdaha olacak uyandırmak için ne yapılıyor

 26. murat  Aralık 22, 2013

  nasıl öğrenebilirim ?

 27. enes  Aralık 25, 2013

  İletişim bölümünde mail adresinizi göremedim acaba mail adresinizi alabilir miyim ?

 28. ENGİN  Şubat 10, 2014

  hakan bey yazılarınız takip ediyorum birkaç yazınızı indirdim ve okuyorum lütfen birkaç kitap ismi yazabilrmisiniz rica etsem

 29. sopsoru  Şubat 15, 2014

  acaba gerçekten kalemle veya cep saatiyle hipnotize edip sonra parmağımızı şıklatınca uyandırma diye bir şey var mı??

 30. metin  Şubat 26, 2014

  Hakan bey, izlediğim tüm mentalistler yaptıkları sokak ve sahne şovlarının genelinde denekleri hipnoz aşamasında iken vücutlarının belirli noktalarına anlık dokunuşlar gerçekleştiriyorlar.Bilekleri, boyunları ya da suratlarına.Bunun nedeni nedir? Bir bio veya farklı bir enerji transferi mi gerçekleşiyor o anda yoksa o dokunuşlar birşeyi mi tetikliyor;?

 31. Mehmet  Mart 25, 2014

  Ben arkadaşıma yapmak istedim ama gözlerini kapat dediğimde tokat vurcam die korkuyodu ondan hipnoz olmamış olabilirmi.

 32. serxan  Mayıs 30, 2014

  serxan

 33. gamze  Haziran 6, 2014

  Benim ‘Molly Moon ‘un muhteşem hipnotizma kitabı ‘ denen bir kitabım var. Bu kitaptaki kız Molly Moon gözlerini kullanarak hipnotizma yapıyor. Bu mümkün mü acaba?

 34. Hakan Mengüç  Haziran 13, 2014

  Böyle bir şey bana göre mümkün değil.

 35. Karindesen  Eylül 21, 2014

  hakan bey ben psikoloji okuyorum suan, bu tur tekniklerde sadece kitap vb. okuyarak ne oranda geliştirebilirz kendimizi, yoksa bi egitmene mi gitmeliyiz öğrenmek için, vereceginiz cevaba göre hareket edeceğim umarım cevap verirsiniz

 36. Hakan Mengüç  Ekim 17, 2014

  Eğer fırsatınız varsa bir eğitmenle çalışmak her zaman daha avantajlıdır.

 37. ömercan  Aralık 16, 2014

  işime yaradı azck ama iyiydi :D

Add a Comment