Blog

Bir Günde 500 İngilizce Kelime Nasıl Öğrendim?

(Bu yazı Hakan Mengüç tarafından 2009 yılında yazılmıştır.)

Pazartesi günü yazmıştım, ‘Cuma günü 500 ingilizce kelime ezberleyeceğim’ diye. Pazartesi gününden itibaren diğer işlerimi hallerderken bir yandan da kelimeleri çıkarmaya başladım. Çünkü ezberleyeceğim kelimeler günlük hayatta kullanılan kelimeler veya benim sürekli karşılaşacağım tarzda kelimeler olmalıydılar, aksi takdirde unutulurlar. Bu kelime bulma işi sandığımdan da zor çıktı. Önce Mentalist dizisinin 8. bölümündeki bilmediğim kelimeleri çıkardım, onlar az geldi. Sonra Richard Bach‘ın Messiah’s Hands Book (çok kısa bir kitaptır) kitabındaki bilmediğim kelimeleri çıkardım. Anca 200 tane filan oldu. Nereden bulayım derken, ingilizce kelime öğrenme ile ilgili bir kitabım vardı onu buldum, oradan kelime seçtim ve 500’e tamamladım.

Dile Kolay

500 kelime dile hakikaten çok kolaymış. Neyse bu konuya sonra döneceğim.

Nasıl Ezberledim?

Öğrenme dediğimiz şey bildiğimiz bir şeyle, bilmediğimiz şey arasında bağlantı kurmaktır.

Mesela elimizde Türkçe anlamı zindan olan dungeon (okunuşu dan-cın) kelimesi olsun. Bunu nasıl ezberlersiniz? Sürekli dungeon-zindan, dungeon-zindan, dungeon-zindan diyerek mi? Çok zor ve anlamsız.

Fakat dungeon kelimesini bildiğiniz bir şeye benzetirseniz o zaman işler kolaylaşır.

Hadi deneyelim;

Zindanda oturmaktan sıkılmış olan arkadaşımız, bulduğu küçük bir taş parçasıyla, su borularına vurup dan çın, dan çın diye sesler çıkarıyor, hem vakit geçiriyor, hem de eğleniyor.

ingilizce_kelime_ezberleme

Bu resmi Melik Duyar’ın hazırladığı bir e-kitaptan aldım. E-kitabı buraya tıklayıp indirebilir, inceleyebilirsiniz.

Bedenimizi de kullanmak

Tamam çok güzel bir bağlantı kurduk ve muhtemelen, ‘Bunu bir daha unutmam’ dediniz. Ne kadar hoş! Bir tane olunca unutulmuyor ama 100 – 200 tane olunca işler karışıyor. Peki ne yapacağız? Bedenimizi kullanacağız. Çünkü bedenimizin de hafızası var. Ve araştırmalar gösteriyor ki bir şeyi bedenimizi kullanarak öğrendiğimizde hatırlama oranımız %85’lere çıkıyor.

Yani ne yapacağız? Yukarıdaki olayı aynen canlandıracağız. Tiyatro oynar gibi. Emin olun, bunu yaparsanız asla unutmazsınız!

Niye Şu Geometri, Fizik veya Matematik Dersini Anlamıyoruz?

Çünkü bilmediğimiz bir şeyi, bilmediğimiz bir şeyle öğrenmeye çalışıyoruz, ya da öyle öğretiliyor. Ve zaten okullarda bedeni kullanarak öğrenme diye bir şey yok. (Yeni eğitim sisteminde uygulamalar başlamış, hadi hayırlısı)

Bir Günde Nasıl 500 Kelime Ezberledim

İlk 300 kelimeyi ezberlerken çok zorlanmadım.

300 ile 400 yordu beni.

400 ile 500’de artık exhausted durumundaydım ‘aa bak öğrendiğim kelimelerden birini kullandım :)’ yani tükenmiş bir haldeydim.

Bir program yaptım, programı aynen aşağıya yazıyorum.

05.00 – 06.00 (40 kelime)

06.00 – 07.00 (40 kelime)

07.00 – 08.30 (40 kelime – arada dinlen)

08.30 – 09.30 (40 kelime)

09.30 – 10.30 (40 kelime)

10.30 – 11.30 (dinlen)

11.30 – 12.30 (40 kelime)

12.30 – 13.30 (40 kelime)

13.30 – 14.30 (40 kelime)

14.30 – 15.30 ( hala yaşıyorsan git dinlen bir şeyler yap :) )

15.30 – 16.30 (40 kelime)

16.30 – 17.30 (40 kelime)

17.30 – 18.30 ( 40 kelime)

18.30 – 20.00 (60 kelime)

20.00 – 21.00 ( Hem dinlen hem yazıyı yaz)

Programı tam olarak uygulayamadım. Gördüğünüz gibi bu yazı 20.00’de yazılacaktı ama ben anca 23.35’de yazabildim.

Dediğim gibi ilk 300 kelimeye gelene kadar her şey yolunda gitti ama sonradan işler zorlaştı.

Bana Büyük Ders Oldu

İki ders öğrendim;

1) Büyük konuşma :) Ezberleyeceğim diye söz vermeseydim, 300’den sonrasına zor çıkardım.

2) İnsan istediği zaman her şeyi yapabilir İnsanlar ister İngiliz olsun, ister Amerikan, ister Türk, günlük yaşamda 300 kelime kullanıyorlarmış. (Amerikalıların günlük yaşamda 200-300 kelime kullandığını bir İngilizce  öğretmeni söylemişti, Türklerinde 200 kelime kullandığını İlber Ortaylı söylemişti. Bknz: Teketek)

Düşünsenize bir günde 500 kelime ezberlenebiliyorsa, bu müthiş bir şey değil mi? Sadece kelime bilmek yeter mi? Hayır, onun açıklaması da aşağıda…

Ben Bunu Daha Öncede Yapmıştım

1 yıl önceydi, 18 saatlik bir eğitim verecektim, iki gün 9 çarpı 9 saat şeklinde olacaktı. Ve ben 5 günde bu 19 saatlik konuşmamı ezberledim ve hiç takılmadan eğitimimi de verdim.

Niye Ezberledim Bu Kelimeleri

Diğer işlerim dolayısıyla şu İngilizce işini sürekli aksatıyordum. Cümle dizilişlerini izlediğim yabancı diziler sayesinde artık öğrenmiştim ama kelime eksiği vardı. Yeri gelmişken şunu da söyleyeyim sadece kelime ezberlemek tek başına asla bir şey ifade etmez. Kelimeleri bilirsiniz ama telaffuzlarını bilemeyebilirsiniz. Ya da cümlede nasıl kullanacağınızı bilmezseniz bir anlam ifade etmez. Bunun için yapabileceğiniz en iyi şey yurtdışında belirli bir süre kalmak, bu mümkün değilse bol bol yabancı dizi izlemek. Ayrıca eğer yabancı dizileri bilgisayarda izliyorsanız, ingilizce altyazı dosyalarını da indirin, Türkçe izledikten sonra İngilizce altyazı ile tekrar izleyin. Bu sizi çok geliştirir. Benden öneri istiyorsanız Monk dizisi olabilir, hem çok güzel bir dizi hem de onların ingilizcelerini nedense daha iyi anlıyorum. Ayrıca internetten ingilizce konuşan arkadaşları (English Friends) rahatça bulabilir ve bu şekilde de İngilizce’nizi geliştirebilirsiniz.

Ah Bir de Bunları Tekrar Etme Derdi Var!

Bilimadamları hafızaya alınan bir bilginin hatırlanması için en iyi tekrar sürelerini araştırmışlar ve aşağıdaki tablo çıkmış.

15 Dakika sonra

1 Gün Sonra

1 Hafta Sonra

1 Ay Sonra

6 Ay Sonra

Eğer bir bilgi, bu aralıklarla tekrarlanırsa kalıcı hafızaya geçiyormuş. Bu çok dikkatli tespit edilmiş bir araştırma, onun için gelişigüzel tekrarlar yerine bunu kullanın. Ben şimdi google takvim‘e zamanları not alacağım ki unutmayayım.

Sonuç Olarak

Sonuç olarak mükemmel bir beynimiz var, mükemmel bir kapasite var. Doğru şekilde kullandığımızda harikalar yaratabiliriz. Ben bugün kendi adıma hem çılgınlık yapmak istedim hem de yapıp yapamayacağımı görmek istedim.

Yazımı beynimizin kapasitesi ile ilgili 1.dk’lık bir video ile bitiriyorum.

“İyi bir kafaya sahip olmak yetmez;

mesele onu iyi kullanmaktır.”   Rene Descartes

 

Not: Kendi öğrendiğim 500 kelime dosyasını kaybettiğim için buraya yükleyemiyorum. Onun yerine size fikir vermesi açısından İngilizce dilinde en çok konuşalan 500 İngilizce kelimeyi buradan görebilirsiniz.

 

Hakan MENGÜÇ kimdir?

159

Discussion

 1. B3mB4m  Mart 27, 2015

  Bunu hantal beyinlere yaptıramazsınız :)

 2. Kerem  Nisan 21, 2015

  ya
  Ingilizcem kötü yardım edin

 3. Özer Kiraz  Mayıs 20, 2015

  İngilizce kısa konu anlatımı videolarından oluşan bir YouTube kanalımı açtım. Büyük bölümünü sanal sınıf ortamında hazırladığım bu videoları arka plan müzikleri ve video içinde video gibi görsel ögelerle daha eğlenceli hale getirmeye çalıştım.

  Piyasadaki mevcut videoları izlediğimde konuların eksik, yanlış ya da baygın bir ses tonuyla anlatıldığını gördüm ve böyle bir kanal hazırlama ihtiyacı duydum. Umarım herkes severek izler. Kanalıma her hafta yeni bir video ekleyeceğim.

  Hem kitabımın tanıtımını yapmak hem de sıfırdan İngilizce öğrenmek isteyenlere yardımcı olmak amacıyla oluşturduğum kanalıma abone olur ve daha çok kişiye ulaşabilmesi için kanal linkini sosyal ağlarınızda paylaşabilirseniz çok sevinirim.

  Kanalım: https://www.youtube.com/channel/UCTx3YiLRMmdTutMCmlDxKAQ

  Teşekkürler.

 4. Eray Bozan  Haziran 16, 2015

  Bende ingilizcemi çoğu zaman altyazılı dizi izleyerek geliştirmeye çalışıyorum, bahsettiğiniz gibi epey faydalı oluyor da. Tek sorun bilmediğim kelimeleri ezberlemek. Üstümdeki ataleti atamıyordum bir türlü, yazınız sayesinde az önce bende bir liste buldum ve bildiğim kelimeleri liste dışı bırakarak ezbere başladım. Böylesine teşvik edici bir yazı için teşekkürler.

 5. yabancı dil öğrencisi  Ağustos 4, 2015

  Yazınız için teşekkürler, ingilizce ve diğer yabancı dillerin eğitimi hakkında güzel bir yazı olmuş. Yabancı öğrenirken kelimelerin ezberlenmesi , eşanlamlılarının anlaşılması ve kullanılması bence çok önemli. ingilizce öğrenmek için internette bu site gibi güzel kaynaklara ulaşabilmek çok güzel.
  Saygılar.

 6. kiyazilim  Ağustos 18, 2015

  Merhaba herkese
  Kendi yapmış olduğum, ücretsiz ve reklamsız yds kelime programını aşağıdaki linkten indirebilirsiniz. İstek ve yorumlarınızı bekliyorum.

  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.kiyazilim.yds_test_v1

Add a Comment