Blog

Bir Günde 500 İngilizce Kelime Nasıl Öğrendim?

Pazartesi günü yazmıştım, ‘Cuma günü 500 ingilizce kelime ezberleyeceğim’ diye. Pazartesi gününden itibaren diğer işlerimi hallerderken bir yandan da kelimeleri çıkarmaya başladım. Çünkü ezberleyeceğim kelimeler günlük hayatta kullanılan kelimeler veya benim sürekli karşılaşacağım tarzda kelimeler olmalıydılar, aksi takdirde unutulurlar. Bu kelime bulma işi sandığımdan da zor çıktı. Önce Mentalist dizisinin 8. bölümündeki bilmediğim kelimeleri çıkardım, onlar az geldi. Sonra Richard Bach‘ın Messiah’s Hands Book (çok kısa bir kitaptır) kitabındaki bilmediğim kelimeleri çıkardım. Anca 200 tane filan oldu. Nereden bulayım derken, ingilizce kelime öğrenme ile ilgili bir kitabım vardı onu buldum, oradan kelime seçtim ve 500’e tamamladım.

Dile Kolay

500 kelime dile hakikaten çok kolaymış. Neyse bu konuya sonra döneceğim.

Nasıl Ezberledim?

Öğrenme dediğimiz şey bildiğimiz bir şeyle, bilmediğimiz şey arasında bağlantı kurmaktır.

Mesela elimizde Türkçe anlamı zindan olan dungeon (okunuşu dan-cın) kelimesi olsun. Bunu nasıl ezberlersiniz? Sürekli dungeon-zindan, dungeon-zindan, dungeon-zindan diyerek mi? Çok zor ve anlamsız.

Fakat dungeon kelimesini bildiğiniz bir şeye benzetirseniz o zaman işler kolaylaşır.

Hadi deneyelim;

Zindanda oturmaktan sıkılmış olan arkadaşımız, bulduğu küçük bir taş parçasıyla, su borularına vurup dan çın, dan çın diye sesler çıkarıyor, hem vakit geçiriyor, hem de eğleniyor.

ingilizce_kelime_ezberleme

Bu resmi Melik Duyar’ın hazırladığı bir e-kitaptan aldım. E-kitabı buraya tıklayıp indirebilir, inceleyebilirsiniz.

Bedenimizi de kullanmak

Tamam çok güzel bir bağlantı kurduk ve muhtemelen, ‘Bunu bir daha unutmam’ dediniz. Ne kadar hoş! Bir tane olunca unutulmuyor ama 100 – 200 tane olunca işler karışıyor. Peki ne yapacağız? Bedenimizi kullanacağız. Çünkü bedenimizin de hafızası var. Ve araştırmalar gösteriyor ki bir şeyi bedenimizi kullanarak öğrendiğimizde hatırlama oranımız %85’lere çıkıyor.

Yani ne yapacağız? Yukarıdaki olayı aynen canlandıracağız. Tiyatro oynar gibi. Emin olun, bunu yaparsanız asla unutmazsınız!

Niye Şu Geometri, Fizik veya Matematik Dersini Anlamıyoruz?

Çünkü bilmediğimiz bir şeyi, bilmediğimiz bir şeyle öğrenmeye çalışıyoruz, ya da öyle öğretiliyor. Ve zaten okullarda bedeni kullanarak öğrenme diye bir şey yok. (Yeni eğitim sisteminde uygulamalar başlamış, hadi hayırlısı)

Bir Günde Nasıl 500 Kelime Ezberledim

İlk 300 kelimeyi ezberlerken çok zorlanmadım.

300 ile 400 yordu beni.

400 ile 500’de artık exhausted durumundaydım ‘aa bak öğrendiğim kelimelerden birini kullandım :)’ yani tükenmiş bir haldeydim.

Bir program yaptım, programı aynen aşağıya yazıyorum.

05.00 – 06.00 (40 kelime)

06.00 – 07.00 (40 kelime)

07.00 – 08.30 (40 kelime – arada dinlen)

08.30 – 09.30 (40 kelime)

09.30 – 10.30 (40 kelime)

10.30 – 11.30 (dinlen)

11.30 – 12.30 (40 kelime)

12.30 – 13.30 (40 kelime)

13.30 – 14.30 (40 kelime)

14.30 – 15.30 ( hala yaşıyorsan git dinlen bir şeyler yap :) )

15.30 – 16.30 (40 kelime)

16.30 – 17.30 (40 kelime)

17.30 – 18.30 ( 40 kelime)

18.30 – 20.00 (60 kelime)

20.00 – 21.00 ( Hem dinlen hem yazıyı yaz)

Programı tam olarak uygulayamadım. Gördüğünüz gibi bu yazı 20.00’de yazılacaktı ama ben anca 23.35’de yazabildim.

Dediğim gibi ilk 300 kelimeye gelene kadar her şey yolunda gitti ama sonradan işler zorlaştı.

Bana Büyük Ders Oldu

İki ders öğrendim;

1) Büyük konuşma :) Ezberleyeceğim diye söz vermeseydim, 300’den sonrasına zor çıkardım.

2) İnsan istediği zaman her şeyi yapabilir İnsanlar ister İngiliz olsun, ister Amerikan, ister Türk, günlük yaşamda 300 kelime kullanıyorlarmış. (Amerikalıların günlük yaşamda 200-300 kelime kullandığını bir İngilizce  öğretmeni söylemişti, Türklerinde 200 kelime kullandığını İlber Ortaylı söylemişti. Bknz: Teketek)

Düşünsenize bir günde 500 kelime ezberlenebiliyorsa, bu müthiş bir şey değil mi? Sadece kelime bilmek yeter mi? Hayır, onun açıklaması da aşağıda…

Ben Bunu Daha Öncede Yapmıştım

1 yıl önceydi, 18 saatlik bir eğitim verecektim, iki gün 9 çarpı 9 saat şeklinde olacaktı. Ve ben 5 günde bu 19 saatlik konuşmamı ezberledim ve hiç takılmadan eğitimimi de verdim.

Niye Ezberledim Bu Kelimeleri

Diğer işlerim dolayısıyla şu İngilizce işini sürekli aksatıyordum. Cümle dizilişlerini izlediğim yabancı diziler sayesinde artık öğrenmiştim ama kelime eksiği vardı. Yeri gelmişken şunu da söyleyeyim sadece kelime ezberlemek tek başına asla bir şey ifade etmez. Kelimeleri bilirsiniz ama telaffuzlarını bilemeyebilirsiniz. Ya da cümlede nasıl kullanacağınızı bilmezseniz bir anlam ifade etmez. Bunun için yapabileceğiniz en iyi şey yurtdışında belirli bir süre kalmak, bu mümkün değilse bol bol yabancı dizi izlemek. Ayrıca eğer yabancı dizileri bilgisayarda izliyorsanız, ingilizce altyazı dosyalarını da indirin, Türkçe izledikten sonra İngilizce altyazı ile tekrar izleyin. Bu sizi çok geliştirir. Benden öneri istiyorsanız Monk dizisi olabilir, hem çok güzel bir dizi hem de onların ingilizcelerini nedense daha iyi anlıyorum. Ayrıca internetten ingilizce konuşan arkadaşları (English Friends) rahatça bulabilir ve bu şekilde de İngilizce’nizi geliştirebilirsiniz.

Ah Bir de Bunları Tekrar Etme Derdi Var!

Bilimadamları hafızaya alınan bir bilginin hatırlanması için en iyi tekrar sürelerini araştırmışlar ve aşağıdaki tablo çıkmış.

15 Dakika sonra

1 Gün Sonra

1 Hafta Sonra

1 Ay Sonra

6 Ay Sonra

Eğer bir bilgi, bu aralıklarla tekrarlanırsa kalıcı hafızaya geçiyormuş. Bu çok dikkatli tespit edilmiş bir araştırma, onun için gelişigüzel tekrarlar yerine bunu kullanın. Ben şimdi google takvim‘e zamanları not alacağım ki unutmayayım.

Sonuç Olarak

Sonuç olarak mükemmel bir beynimiz var, mükemmel bir kapasite var. Doğru şekilde kullandığımızda harikalar yaratabiliriz. Ben bugün kendi adıma hem çılgınlık yapmak istedim hem de yapıp yapamayacağımı görmek istedim.

Yazımı beynimizin kapasitesi ile ilgili 1.dk’lık bir video ile bitiriyorum.

“İyi bir kafaya sahip olmak yetmez;

mesele onu iyi kullanmaktır.”   Rene Descartes

 

Not: Kendi öğrendiğim 500 kelime dosyassını kaybettiğim için buraya yükleyemiyorum. Onun yerine size fikir vermesi açısından İngilizce dilinde en çok konuşalan 500 İngilizce kelimeyi buradan görebilirsiniz.

 

Hakan MENGÜÇ kimdir?

151

Discussion

 1. şahra  Şubat 1, 2013

  kelime ezberlemek çok istiyorumumarım başarılı olur:))))))))))))))))))))))))))))))))

 2. volkan  Şubat 12, 2013

  gercekten güzel bir sunum ama eksikleri olduğunu düşünüyorum ,,,,,,,pratik birşekilde nasıl öğrenebiliriz………..
  benzetme amacından başka çünkü ezber çabuk unutuluyo ,,,,,,,,,şimdiden teşekkürler,,,,,,,

 3. MustafaY  Şubat 23, 2013

  Güzel bir makale olmuş. Dediğiniz gibi isteyince herşeyi yapabileceğimi 3 yıl önce sigarayı bırakmaya karar verip uygulayınca anladım. Neden burada olduğuma gelince İngilizce dersindeyim ve kelime bilgim olmadığından konuşamıyorum. Nasıl kelime ezberlemem gerektiği ile ilgili fikir arıyorum. Sanırım biraz fikrim oluştu Teşekkür ederim.

 4. Şule Özkan  Şubat 23, 2013

  Nasıl öğrendiğinizi gerçekten paylaşacağınızı düşünüp boş yere okudum yazınızı ve beni oyaladığınız için çok üzgünüm. amacınız hafıza satışları gibi saatlerce oyalayıp merak mı uyandırmak. unutmayın herkesin sizin kadar boş vakti yok….

 5. nafiz  Mart 3, 2013

  günde 500 kelime ezberleyeceğine 10 kelimeyi öğren ondan daha iyidir bende ayrıca o calışma programında kelıme ezberlediğinize inanmıyorum

 6. salih  Mart 3, 2013

  Arkadaşlar ben de kolay bir yolunu anlatacağım şöyle:
  -ilk önce ezberleyeceğimiz kelimeleri birkaç kez okuyoruz ki kafamızda kalsın
  -sonra bir ses kaydedici( telefondaki ses kaydedici olabilir) sonra sesimizi kaydediyoruz ama şöyle ilk önce mesela run diyoruz sonra 1,2 saniye bekleyip türkçesini koşmak kelimesini söylüyoruz böyle deneyin ben böyle ezberledim kesinlikle işe yarıyor

 7. loran ay  Mart 4, 2013

  ben bu sunumdan ingilizce nin tamamını öğrendim allah bu sunumu hazırlayana 1001 sevap göndersin..

 8. bekir öztürksoy  Mart 8, 2013

  İşte bunun için tam kelimesiyle hazırlanmış bir set lazım. Bir ekiple hazırlanabilir aslında.

 9. bekir öztürksoy  Mart 8, 2013

  İşte bunun için tam kelimesiyle hazırlanmış bir set lazım. Bir ekiple hazırlanabilir aslında…

 10. nabernooliyi  Nisan 4, 2013

  800 km lik raf ne demek lan :D hahahahahahahahahahah

 11. thebc  Mayıs 30, 2013

  çok iyi :)

 12. empax  Haziran 21, 2013

  Şu örneklendirilmiş listenizi de yayımlasaydınız hiç fena olmazdı…
  Örneklendirmeleri ezberlemeye başlamadan önce mi hazırladınız yoksa ezberleme anında mı yaptınız?

 13. ingilizce kelimeler  Haziran 30, 2013

  İngilizce kelime ezberlemenin işin püf noktası olduğunu Amerika’da yaşadığım zamanlarda anladım. Grammer öğrenmek bir noktaya kadar önemli ama konuşma, dinleme ve iletişim becerilerinizi arttırmak arttırmak için size en uygun öğrenme metodunu bularak ingilizce kelimeleri ezberleyebildiğiniz kadar ezberlemelisiniz.. Benden size tavsiye..

 14. Hasan Gürbüz  Temmuz 6, 2013

  Gerçekten sizi tebrik ederim,mükemmel şeyler yapıyorsunuz; takdir ettiğim Türkiye’deki sayılı insanlardan birisiniz benim için.Bende nacizane kendi deneyimimi paylaşayım bari.Sizin kullandığınız tekniğin ben hazır halde olanını kullandım.20 saatte 2000 tane İngilizce kelime öğrendim.Sistem çok güzel,hiç birşey yapmadan izleyerek öğreniyorsunuz.Kelimelerin telaffuzu orjinal,öğrenmeyi hızlandıran largo baraque müzik destekli.İngilizce öğretmenim bile bana inanmadı :)) Doğuştan yeteneklisin diyor.Hocam setleri aldım,işte set örnekleri dedim,bakmadı bile.Burda örnekleri var Hakan bey,sizin ilginizi çeker diye düşünüyorum.Belki bunlarıda araştırıp bunlar hakkında güzel bir makalede yazabilirsiniz.Zaten siz biliyorsunuzdur, muhtemelen “Uzman Hafıza “.Videoyu izlerken sadece 5 dakikada 10 kelime öğreniyorsunuz.Setlerle benim işim bitti,isterseniz cd’leri size gönderebilirim.Bendeki setlere ait örnek iki videoda aşağıda
  Hafıza Teknikleriyle İngilizce Kelime Seti-2: http://www.youtube.com/watch?v=1UfKDqxMyXE

  Hafıa teknikleriyle İngilizce Kelime Seti-3 : http://www.youtube.com/watch?v=crSq5-YBtx4

  Setler pahalı el yakıyor,daha ucuz olsa keşke herkes alsa ve bu şekilde hızlı ve kolay öğrense meraklıları buradan bakabilir; http://www.uzmanhafiza.com

 15. Ece  Temmuz 10, 2013

  200 trilyonluk kadar kapasite! Ama hepsini kullanıyor muyuz acaba?

 16. sananne  Temmuz 12, 2013

  saol ama ben sadece sidilik 10 kelime ile idare edeceğim :d

 17. halau  Temmuz 24, 2013

  Bu kadar çok kelimenin bir günde “kalıcı şekilde” ezberlenmesinin mümkün olmayacağını düşünüyorum.Hafıza teknikleri belirli ölçüde işe yarayabilir.Ancak yorumumu okuyan arkadaşlara gerçek anlamda faydalı olacak bir ipucu vereyim. çalıştığım iş yerinde bir kaç yabancı arkadaş edinme fırsatım oldu.şimdi onlarda zaman zaman konuşarak zaman zaman yazışarak iletişim halindeyim.diyaloglar sırasın ihtiyacım olan bir kelimeyi sözlük vasıtası ile bulup cümle içinde kulanıyorum ve nasıl olduğunu bilmiyorum asla aklımdan cıkmıyor.Sanırım mecburiyette kalınca beyin önemli olduğuna karar veriyor ve kelimeyi kalıcı hafızaya kazıyor.Deneyin!

 18. can  Ağustos 17, 2013

  arkadaslar beni yanlis anlamayin ama bu ezberlenenler sadece vocab degil icinde verb adv. adj felan var ama yinede emege saglik eger uzerine koymak istiyorsaniz googleden daily 500 english vocabulary yazin. ben yurtdisinda yasiyorum universitede boyle kelime ezberletmiyolardi, yani adam oraya was, were yazmis past tensede action belirten singular and plural malzeme :) acikcasi ben bu bilginin super faydasi olacqgini sanmiyorum tesekurler

 19. yaren  Ağustos 18, 2013

  çok sağolun ama ben sadece 40 kelme öğrenmek istiyorum

 20. melis  Ağustos 21, 2013

  Merhaba Hakan Bey,
  Makalenizin sonundaki ‘Hakan Mengüç kimdir?’ adlı videoda neden “Ben bir bozucuyum” cümlesinin yer aldığını ve “bozucuyum” yükleminin kırmızı renkte ve yanıp sönen bir şekilde gözüktüğünü açıklayabilir misiniz?

 21. Hakan Mengüç  Ağustos 25, 2013

  Merhaba orada yazan şey, ‘Ben Bir Hipnoz Bozucuyum’
  Hipnoz bozucuyum demek şu; Herkes zaten bir hipnoz halinde, hipnoz insanları uyutmak değil, uykusundan uyandırmaktır. Kötü hipnozları bozmaktır.
  Videoyu montajlayan arkadaş artislik şeyler yaparken cümle öyle çıkmış.

 22. melis  Ağustos 28, 2013

  Aklım direk subliminal mesajlara gitmişti. Cevabınız ve açıklamanız için teşekkür ederim.

 23. Punhan  Ağustos 29, 2013

  salam harkan abi men azeriyim eyer vaktin olursa bana ders ver onceden twkler men sizin hayraninizim

 24. Hakan Mengüç  Eylül 5, 2013

  Merhaba Facebooktan benimle iletişime geçebilirsin.

 25. kadir  Eylül 30, 2013

  geerçekten çok yararlı bir site emeyi geçen herkeze helal olsun bilgiler herkeze ulaşıyor çok iyi bir düşünce Hakan Mengüç .org

 26. Hakan Mengüç  Ekim 3, 2013

  Teşekkür ederim.

 27. zaynep  Ekim 13, 2013

  ben defterimin bazı köşelerine not alarak daha çabuk ezberleyebiliyorum

 28. furkan  Kasım 11, 2013

  bok gibi olmuş hiç beğenmedim

 29. dislike  Kasım 23, 2013

  Önemli olan 1 günde 500 kelime ezberlemek değil, bu mantıkla ayda 15000 kelime ezberlenir. ben toefl a hazırlanırken günde 120 kelime ezberliyordum, kolayca ezberleniyordu. öyle sanıyordum. ama 1 hafta sonra ezberlediğiniz bütün kelimeler karışıyor, unutuluyor. üstelik anlam karmaşası oluyor, örnek assume, presume, guess, suppose, believe, thought, pretend, postulate hepsi varsaymak anlamına geliyor. ama kullanım alanları farklı. tavsiyem 500 kelimeyi 1 günde ezberlemek yerine, 50 kelimeyi doğru kullanmayı öğrenmenizdir. yoksa benim amerikada beraber okuduğum arkadaşlar gibi open airconditioner, do money ya da funny demek yerine fun dersiniz sıçar batırırsınız. kelime ezberlemek bu kadar kolay olsa ohooooo kimse are you cola demez…

 30. ibrahim  Aralık 12, 2013

  Saçmalık kardeş imkanı yok ki saçmalık. Hadi diyelim birşeylerle çağrışım yaptırdın beynine , ama bir süre sonra başka birşeyle mutlaka çakışacak. Tekrar diyorum hele bunu bir günde yaptıysan imkansız. Eğer benim yazacağım yazıyı okuyup da başarısız olan varsa mail adresime ibrahimsakar27@gmail.com istediğiniz maili atabilirsiniz isterseniz teşekkür edin . Ama bu yöntemi gerçekten uygulamanız gerekmektedir.Ben bu yolla birkaç günde 250 kelime ezberledim. Öncelikle kendinizden yola çıkın , siz dili nasıl öğrendiniz? ” görerek ve duyarak mı?” yoksa ” çağrışım uyandırarak mı?” Tabi ki görerek ve duyarak. İsterseniz youtube ‘dan veya elinizde bulunan bir yabancı video ile yapabilirsiniz dediğimi. Öncelikle ingilizce altyazıyı az çok anlayabilecek derecede ingilizceye vakıf olmanız gerekmektedir. Daha sonra internette” VLC player” adında video oynatma proğramı var(videoyu yavaşlatmak için kullanacaksınız) Daha sonra videomuzu altyazısı ile izlemeye başlayalım bilmediğimiz bütün kelimeleri internetten öğrenip cümle içerisindeki en uygun anlamına göre bir deftere yazalım. (Benim 40 dakikalık dizide ortalama 50 tane çıkıyordu) Daha sonra videoyu tekrar durdurmadan izleyin altyazısı ile, daha sonra bir daha altyazı ile izleyin ve en son altyazısız izleyin(Bu listening beceriniz için oldukça iyi olacaktır) Daha sonra kelimelerin kullanıldığı sahneyi gözünüzün önünde canlandırın( Yanlış anlamayın ama eğer zihninizde problem yoksa her sahne bir görüntü gibi aklınızda canlanacaktır. Benim aklımda 250 sahne de canlanıyor) Kelimeleri önce ingilizceden türkçeye tekrar edin daha sonra türkçeden ingilizceye tekrar edin( Bu biraz daha zor olacak ama daha iyi bir yöntem) ve bu işi (dizi izleme) sürekli hale getirdikçe o kelimeleri defalarca duyunca aklınızda ister istemez oturacaktır.

 31. rana  Ocak 14, 2014

  çok güzel çok işime yaradı

 32. c  Şubat 6, 2014

  ALLAH razı olsun .muhteşem ama benim 4 günüm var bu süre içinde 114 kelimeyi ikinci anlamlarıyla
  ezberlemem gerek [irregular verbs] ….eee15 tatilde
  ezberlemedim şimdi napıcam bilmiyom
  ya birde türkçe anlamlarını ezberlicem oofffffff…….

 33. ceyda  Şubat 6, 2014

  c ismiyle yazılan yorum benimde ]] gülmeyin]]

  neyse hakan bey peki ben ne yapabilirim Yardııım

 34. ceyda  Şubat 6, 2014

  4 günde 114 kelime nasıl ezberlenir

 35. feride  Şubat 11, 2014

  ben günde 300 taNE KELİME Ezberlerim:)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

 36. Burak  Şubat 24, 2014

  İlgilnç bir paylaşım olmuş teşekkür ederim.

  NOT: aranızda İngilizce kelime öğrenmek isteyen varsa burayaı ziyaret edebilir: http://etkilipratikingilizce.com/ingilizce-kelimeler/

 37. kral ozan  Şubat 25, 2014

  bencede çok güzelmiş

 38. mihri  Şubat 26, 2014

  harika bir site bayıldım

 39. Hakan Mengüç  Şubat 28, 2014

  Aynı yöntemi kullanarak.

 40. ceren  Mart 10, 2014

  Merhaba Hakan abi bana birzimkansiz geldi yani ben daha ortaokulluyum ve mecburu olarak sinava kadar fiilerin hallerini wzberlemem gerekiyo yardimci olur musun?

 41. guvercin  Mart 30, 2014

  çok başarılı

 42. serap  Nisan 12, 2014

  çok teşekkür ederim.sayenizde ingilizce kelimeleri rahatlıkla kavradım

 43. Serpil  Temmuz 7, 2014

  çok başırılı. ufkumu açtı diyebilirim. Bir süredir ingilizcemi geliştirmek adına farklı sitelerden de yararlanıyorum. Bunların başında http://www.ingilizcekelime.org ta geliyor. Paylaşımda bulunmak istedim..

 44. rumeysa  Ağustos 13, 2014

  Konuyla bi ilgisi yok ama tomalite ne demek? Seminerinizde bahsediyordunuz

 45. esin  Ocak 20, 2015

  Meraba hakan abi ben sana bisey sormak istiyorum cevap verirsen gercekten cok sevinirim cunku okulda cok lazim oluyo bu hani ornek gostermissin mesela dancin diye o benim 4 aydan fazla aklimda kaldi ve tam benim icin aklimda kalabilecek bi uygulama ben bu uygulamayi nasi indirebbilirim adi ne cunku aklimda kaliyo

 46. Adsız  Ocak 23, 2015

  Bence çok saçma. Bir defa ben her ingilizce kelimeyi benzetecek bir şey bulacağıma ona ayıracağım zaman içerisinde belki iki tane kelime ezberleyeceğim. Bu kelimeleri benzeterek ezberleme yöntemine bir kaç yerde daha rastladım. İyi de aga her kelimeyi illaki bir şeye mi benzetmek zorundayım. Buna ne mecburiyetim var. Bunun yerine otururum 1 saat içinde 50 tane kelimeyi papağan gibi ezberler yutarım. Bunu 1 ay boyunca devam etsem benzetme yönteminden çok daha etkili bir şekilde ezberlemiş olurum kelimeleri. Bunu yapacağım da…

 47. helin mine kısa  Ocak 25, 2015

  arkadaşböyle birşey görmedim ben

 48. aykut  Şubat 19, 2015

  abi yazılarını sürekli takip ediyorum.buda en az diğerleri kadar öğretici olmuş.tekrar teşekkürler.bir sorum var hayalgücüm çokta iyi değildir.seçtiğimiz ingilizce kelimelerle bu benzerliği nasıl kuracağız.dungeon kelimesindeki gibi hikayeleri nasıl oluşturacağız ?

Add a Comment