Blog

Bilinçaltı Nasıl Temizlenir?

Not: Bu yazıda anlatılanlar sadece bilgi amaçlıdır. Bir doktor önerisi veya tanı değildir!

Bilinçaltı nasıl temizlenir?
S. Freud bilinçaltı kavramını ortaya attığından beridir bir çok teori türedi. Bilinçaltı kayıtları derken ise genel olarak kastedilen şey bilinçli olarak hatırlayamadığımız, (bazen de hatırladığımız) farkında olmadığımız ama bizim hayatımızı etkileyen kayıtlardır.

En çok aldığım maillerden biri, ‘Bilinçaltımı nasıl temizlerim?’ sorusu. İnsanın aklına bir elektrik süpürgesi ile sanki bütün toz, kirin temizlenmesi ve böylelikle rahatsızlık veren tüm sıkıntılardan kurtulmak geliyor. Maalesef bilinçaltını temizlemek evimizi temizlemek gibi değildir. Çünkü zihnimizde duygular çok karmakarışık bağlantılar oluşturur. Örneğin küçükken yaşadığınız bir dayak yeme olayı, hem sizde otoriteye karşı bir ürkeklik, korku oluşturabilir fakat bunun yanında o olaydan ötürü başka konularda çok güçlü bir kişilik geliştirmenize de yol açabilir. Bu yüzden yaşadığınız rahatsızlık veren olayın hafızanızdan silinmesi sadece acıyı değil, kişiliğinizi de yok edebilir. Ayrıca silme diye bir durum da yok. Jim Carry ile Kate Winslet’ın oynadığı ‘Sil Baştan’ filmi aşk acısını hafızasından sildirmeye çalışan iki kişinin hikayesini ve daha sonra nelerle karşılaştıklarını anlatıyor. Film boyunca silme denilen olayın aslında gerçekten olmadığını görüyoruz. Hatta filmin sloganı şu; ‘Onu aklından çıkardın, peki ya kalbinden?’

Ben hep derim ki, ‘Geleceğimizi yaşadığımız olaylar değil, o olaylara verdiğimiz anlamlar şekillendirir.’ Bu yüzden geçmişte yaşadığımız kötü anıları silemeyiz ama onların anlamlarını değiştirebiliriz.

Peki Geçmişte Bizi Rahatsız Eden Bir Olayı Nasıl Değiştirebiliriz?

 1) Yüzleşme: Bir olayla ne kadar fazla karşılaşırsanız, duygusal yoğunluğu o kadar azalacaktır. Sözgelimi denize hayran biri deniz kenarına taşındıktan 1-2 ay sonra artık deniz ona sıradan gelmeye başlayacaktır.. Ya da yüksek sesli bir yerde uzun bir süre kalırsanız o ses artık sizi rahatsız etmeyecektir, sıradanlaşacaktır. (Psikolojide buna hedonik adaptasyon denir.)

Köpekten korkan insanları ‘kendi kontrölüm’ altında köpeklerin yanına sokarım ve bir süre sonra köpeklerle ilgili korkuları duyarsızlaşır ve tamamen yok olur.

Hayattaki korkularımızla yüzleştiğimizde onların aslında korkulacak bir şey olmadıklarını çoğu zaman keşfetmişizdir.

 

2) Güçlü Bir Kimlikle Anlam Değiştirme: Güçlü Bir Kimlik metodu ile geçmişe dönüp o olayla yüzleşebilirsiniz. İlk önce hayran olduğunuz güçlü bir kişiyi düşünün ya da bir hayvanı… Şimdi onun tüm özelliklerini alıp, hatta o olup sizi rahatsız eden o anıya gidin. Tam o anının içine girdiğinizde şu soruyu sorun: Bu olay …… (kendi isminiz) ne öğretti? (Fakat bu soruyu rol modeliniz veya seçtiğiniz güçlü bir hayvan olarak soracaksınız.)

Bu yöntem yüzleşmeye korktuğunuz bir anınızın karşısına güçlü bir kimlikle çıkmayı sağlar. Bir aslanda korktuğunuzu varsayalaım ama Yeşil Dev (Hulk) olsaydınız muhtemelen korkmazdınız :)

Güçlü bir kimlikle anlam değiştirme güçlü bir şekilde olaylarla yüzleşmenizi sağlamaktadır.

 

3) Resimlerin Boyutları ve Seslerini Değiştirme: Zihnimizdeki tüm kayıtlar beş duyumuzdan gelen verilerle oluşur. (Resim,ses,koku,tat,dokunma)

Geçmişe ait tüm yaşanan olaylar beynimizde bir film dosyası şeklinde depolanıyor. Bazıları HD kalitesinde depolanırken bazılarının görüntü kalitesi çok bozuk oluyor. Bazılarının sesleri 5+1?ken bazılarının sesleri çok bozuk çıkıyor. Bazı görüntüler 100 ekranken bazıları 37 ekran olarak kaydediliyor. (Koku ve tatları şimdilik katmıyorum)

dev_ekran

 

Genellikle bir fobi (yoğun duygusal olay) oluşurken, beynimiz yaşanan olayı ve beraberinde  yoğun duyguları o kadar net bir şekilde kaydediyor ki, adeta 200 ekran, HD kalite 5+1 ses sistemi gibi ve ne zaman o fobi ile ilgili bir uyaran görse (mesela örümcek, yılan vs.) yaşadığı olay hemen tüm canlılığı ile gözünün önüne geliyor ve aynı korkuyu yaşıyor.

ses_sistemi

10 senedir, dar kapalı alanlara karşı fobisi olan bir arkadaşımla çalışıp bu fobisini tam 5 dk.?da yok etmesini sağladım. Üstüne bir yorgan attığınızda daha 1. saniyesinde çığlık atıp bağırıyordu.

kapali_alan_fobisiİlk önce onunla görüntüsü hakkında konuştum, tabii ki bu gördüğü görüntü aynen yukarıda bahsettiğim gibi çok canlı bir görüntüydü. İlk önce korkma anını bir film gibi izledik ve ona bazı komik detaylar koyduk. Böylece absürd bir komedi gibi olacaktı. (Korkunç Bir Film serisi gibi) Filme o kadar çok saçma sapan ayrıntı koydum ki gülmeye başladı. Sonra görüntüyü 100 ekrandan 37 ekrana indirdim, sesleri de bulanıklaştırdım. Ve bir kaç düzenleme daha yaptıktan sonra, aynı şeyi bir kaç defa daha yaptırdım.

Şimdi deneme zamanı gelmişti. Yorgan ve pike gibi şeyi tekrar üstüne atacak 20 saniye tutacaktım. Yorganı üstüne attım, atar atmaz kahkahalarla gülmeye başladı. ?Yahu senin korkman gerekiyor, niye gülüyorsun? dedikçe daha fazla gülmeye başladı, hatta gözlerinden yaşlar geldi. Dedim ister gül ister gülme 20 saniye tutacağım bunu :) 20 saniye tuttum ve hiç bir korku hissetmeden, çok rahatlamış bir şekilde kalktı.

Not: Organizmanın hayatta kal komutuna giren ve duygusal yoğunlukla tekrarlanmış olaylarda bu teknik işe yaramayabilir. Bir Psikiyatr’a danışmanız tavsiye edilir.

Aynı zamanda kişi bundan ikincil bir kazanç sağlıyorsa doğal olarak bunu yapmak istemeyecek, yapmak istese bile zihninde canlandıramayacaktır.

4) Hipnotik Trans Durumlarından Yararlanma

Kişi eğer bilinçliliğini kontrol edemiyorsa ve yukarıdaki teknikleri uygulayamıyorsa, kendisi hipnotik trans durumlarından yararlanabilir. Hipnotik trans durumları hepimizin gün içinde aralıklarla girdiği bir durumdur. Bunu kullanmayı bildiğinizde değişim sorunu yaşamazsınız.

Ayrca kişi sorununun kaynağını hatırlamayabilir. Bu durumlarda ise bir profesyonel yardımı ile bu resmi değiştirebilirsiniz. EN İYİSİ İSE BUNU KENDİNİZİN yapacak bir yeteneğe gelmenizdir. (Kendi kendine meditasyon ve oto-hipnoz kitaplarından yararlanabilirsiniz.)

Research Quarterly?de yayınlanan çok ilginç bir araştırma var. Bu araştırmada basketbol oynayan öğrenciler üç guruba ayrılıyorlar. İlk gurup basketbol topunu fileye sokabilmek için 20 gün boyunca fiziksel antreman yapıyor. Ter döküyor. İkinci gurup hiçbir şey yapmıyor,yan gelip yatıyor. Üçüncü gurupsa 20 gün boyunca her gün zihinsel antreman yapıyor. Yani zihinlerinde hayali olarak topu tutuyorlar, paslaşıyorlar, çok güzel atışlar yapıyorlar, terlediklerini hissediyorlar, inanılmaz güzellikte bir maç çıkararak seyircinin alkış seslerini duyuyorlar, maç bitiminde gelen tebrikleri kabul ediyorlar. 20 günün sonunda her gün antreman yapan ilk gurubun performansında % 24?lük bir artış oluyor. Yan gelip yatan ikinci gurupta, beklenilebileceği gibi, hiçbir değişiklik yok. Zihinsel antreman yapan üçüncü gurubun performansında da % 23?lük bir artış oluyor. Dikkat edin! Topu ellerine bile değdirmeden hemen hemen ilk gurup kadar başarı sağlıyorlar. Yani bilinçaltı beş duyunun etkili bir şekilde kullanıldığı ve canlı hayallerin kullanıldığı bir senaryonun sürekli tekrarlanmasıyla, aslında henüz gerçekleşmemiş şeyleri gerçekmiş gibi kabul etmeye başlıyor ve beyne bu sinyali gönderiyor. Ne müthiş bir güç öyle değil mi? Maalesef korkularımız da bu yolla oluşuyor. İnsanoğlunun doğuştan sahip olduğu iki temel korku var. Düşme ve ses korkusu. Diğer bütün korkularımızı süreç içerisinde öğreniyoruz?

Ruhsal Çalışmalar

Eski kadim bilgilerde zihin-beden-ruh dengesinden bahsedilir. Spor yapmak, psikolojinizi disipline etmek ve rahatlatıcı meditatif çalışmalar yapmak mutluluğu destekleyici en önemli etmenlerden biridir.

Her sabah yapacağınız on dakikalık meditasyon etkisini bir hafta içinde gösterecektir. Meditasyon teknikleri içinde zazen tekniğini tavsiye ederim. Türkiye’de bu konuda bir çok kitap bulabilirsiniz.

Özet Olarak yukarıdaki tekniklerden birini veya bir kaçını kendiniz için uygulayabilir ve denemeler yapabilirsiniz. Unutmayın hiç bir şey emek sarfetmeden kolayca olmuyor ama doğru teknik kullanılmadığında ise ne kadar emek sarfetseniz amaca ulaşamıyorsunuz. Batıya doğru yürüyüp güneşin doğuşunu göremeyiz.

Yardımcı olabildiysem ne mutlu,

Hakan

 

49

Discussion

 1. Merve Bozkurt  Mart 22, 2012

  sabah daha kalkmadan mail kutumda “hayatıma katkı sağlayacak bir yazının olması “öğrenme isteğimi oldukça kamçılıyor. ilham veriyorsunuz:)
  Bu arada yazı uzun olur diye kesmeyin lütfenn herkes istediği yere kadar okumakta özgür:)
  katkılarınızın devamını diliyoruz…
  teşekkürler

 2. Özlem Tandoğdu  Mart 22, 2012

  selam, siz hipnoz terapisi yapmıyorsanız bari düzgün hipnoz uygulaması yapabilen bir kişiyi önerin lüfen.
  iyi çalışmalar

 3. hakanmenguc  Mart 26, 2012

  Güzel düşünceleriniz için teşekkürler Merve hanım.

 4. CADO407  Nisan 21, 2012

  heee öyle öyle gelirik

 5. akaya  Mayıs 1, 2012

  çok iyi geldi sağolun

 6. harika zengin  Temmuz 13, 2012

  internette gezinirken size denk geldim. iyi de oldu.
  yazılarınızı okurken adeta sürükleniyorum…
  mutlaka sizi takip etmeliyim.
  sevgiler……

 7. CİHAN  Ağustos 16, 2012

  SAOLUN BU HARİKA BİLGİLER İÇİN

 8. CİHAN  Ağustos 16, 2012

  İYİ Kİ SİZİN GİBİ

 9. mustafa gumus  Ekim 7, 2012

  meraba ben viyanadan yaziyorum benim bilincaltim baya bozuk onun sikintisini cok cekiyorum lutfen bana yardimci olabilirmisiniz.yani bilinc altini temizleme yapabilirmisiniz lütfen cevap yazabilirmsiniz.

 10. Hakan Mengüç  Ekim 7, 2012

  iletisim@hakanmenguc.org adresine mail atabilirsiniz.

 11. ali  Ekim 9, 2012

  beynimizie tıpkı bilgisayard olduğu gibi format atabilirmiyiz

 12. Hakan Mengüç  Ekim 10, 2012

  maalesef, beyinde hiç bir bilgi silinmez. Sadece istersek onu görmeyiz.

 13. hülya yosunay  Ekim 13, 2012

  Derin bilgilerinizden yararlanmak isterim …sevgi,saygı ve dostlukla…

 14. müzeyyen  Aralık 5, 2012

  merhaba, paylaşımlarınız beni çok etkiledi, bende sosyal fobi var ve bu konuda çok zorluk yaşıyorum bana yardım edin…

 15. gamze  Ocak 11, 2013

  merhaba hakan bey ben ankarada yaşıyorum ve bilinç altı temizle yönteminizden faydalanmak istiyorum. Buna çok ihtiyacım var sizinle birebir görüşmek istiyorum fakat belirttiğim gibi ankarada yaşıyorum ne yapabilirim ?

 16. ayhan  Ocak 23, 2013

  cok başarılı

 17. emine  Şubat 3, 2013

  hakan bey size ulaşmayı cok ama cok istiyorum 1. rüyalarım cıkıyor yada ben oyle zannediyorum 2. we en korktugum hayallerim ben ne zaman güzel bi hayal kursam tersi oluyooo neden hep böyle 23 yaşındayım öğrenciyim

 18. alper  Şubat 5, 2013

  yazılarınızı ilgiyle bekliyorum iyi çalışmalar

 19. tesst  Ağustos 14, 2013

  çok iyi oldu çok da iyi güzel oldu taamm mı?

 20. İnciden çıkan  Şubat 2, 2014

  Abimiz uğraşmış güzel yazmış ama boş yazmış arkadaşlar inanmayın bunlar illuminati ve deccalin oyunları saf insanımız kanmasın bunlara asıl demek istedikleri dinler yalan

 21. Merve  Nisan 22, 2014

  En yakın arkadaşlarımdan biriyle küstük.Hergün rüyama giriyor bana bağırışı beni sinir edişi o kavga anını sürekli aklımda sürekli rüyamda

 22. Hakan Mengüç  Nisan 22, 2014

  Umarım en yakın zamanda barışırsınız. Hayat kısa, küslüğe değmez.

 23. aysen  Nisan 24, 2014

  merhaba hakan bey,benim sevdiklerimi kaybetme korkum var ve her sabah bu korkuyla uyanıyorum sizce ne yapmalıyım.?a

 24. Hakan Mengüç  Nisan 26, 2014

  Sevdiklerinizi neden kaybetmekten korkuyorsunuz? Bu soruyu kendinize sorun ve cevaplarını bir kağıda yazın. Sonra o yazdıklarınız üzerine düşünün. Durumun ciddi olduğunu düşünüyorsanız bir uzman ile görüşün.

 25. sibel  Nisan 28, 2014

  merhabalar hakan bey.ben size defalarca mail attım.ama hiç dönüş yapmadınız.sizinler bilinç altı çalışması için görüşmek istedim ama dönüş olmadı hiç.nedenini bilmiyorum 2 farklı mailden yazdım.

 26. Hakan Mengüç  Nisan 28, 2014

  Merhaba Sibel hanım.
  Hangi maile mesaj attınız?
  Facebook sayfası üzerinden gelen her maili cevaplıyorum.
  Bize telefonla hemen ulaşabilirsiniz, http://www.hakanmenguc.org/iletisim

 27. sibel  Nisan 28, 2014

  teşekkür ederim dönüş yaptığınız için. hemen arıycam sizi hakan bey sevgilerr

 28. seher  Mayıs 25, 2014

  iyi gunler ben cok kotuyum iki oglum var her gece inlar kaybetmek korkusuyla ya bir vun onlara bir shey olursa korkusuyla uyuyorum ve gozumu yumarken aklimdan cok kotu seyler keciyor yani istemdigseyler ev temizlerken falan korkuyirum ya biri iceri girib bana saldirars deye aklimdan oyle igrenc seyler keciyor ki kendimden utaniyorum kafama kafam vuruyorum doktora gitmek isterim ama oyle doktor yok yasadigim yerde cok kotuyum evde ne yapa. bilirim

 29. Hakan Mengüç  Haziran 13, 2014

  Sigortanız varsa devlet hastanesinde bir psikiyatriste gidebilirsiniz Seher hanım. Bir uzmandan yardım almanızı tavsiye ederim.

 30. sy  Temmuz 16, 2014

  Üstadım ben hafızamı bilinçaltımı tamamen her şeyi silip hayata sıfırdan başlamak istiyorum böyle bi yöntem varmı olaylarla yüzleşmek anlatmak daha once cok yaptım hıcbı faydası olmadı. Burda yoksa yurtdısında bi yontem ameliyata bile razıyım lütfen cevaplayın..

 31. oktay ceylan  Temmuz 25, 2014

  merhaba hakan bey 2 senedir bılıncaltıma yerleşen bişey var guzel bir an yasarken veya mutlu bışey yaşarken o anın bitecegi aklima geliyor ve bu beni cok yıpratıyor ne olur bana yardımcı olun sımdıden teşekkurler

 32. Ada  Aralık 9, 2014

  Merhaba hakan mengüç. Ben göremediğim sadece Kuranda adı geçen varlıklardan çok korkuyorum ve büyük ihtimalle bilinçaltımın oluşturduğu bi takım şeyler görüp hissediyorum ve artık korkularım yaşamımı ihtiyaçlarımı gidermemi zorlaştırmaya başladı sizin yazdığnız korkularla benim korkularım aynı şekilde çözülebilir mi? Bunun dışında mailden size iletişime geçmeyiçok isterim bir mailime ne yazık ki cevap alamadım.

  Teşekkürler.

 33. sermin toprak  Aralık 13, 2014

  merhaba hakan bey
  Bilincalti nasil temizlenir yazinizi internette arastirma yaparken tesadüfen okudum,herkesin anlayabilecegi cok basit ifadeler kullanarak cok büyük yardim saglayacak bilgiler vermissiniz, yazdiklarinizi hemen uygulamaya gecirecegim.bana büyük yardimi olacagina inaniyorum.bunun icin size simdiden tessekkür ederim.insanlari bilinclendirdiginiz ve gecmisten deneyimledigi korkulariyla yüzlesmelerinin aslinda ne kadar kolay oldugunu belirttiginiz icin…mailimi okur ve benimle iletisime gecerseniz bana tahmin edemeyeceginiz kadar yardimci olacaginizi umud ederek mailinizi bekliyorum..

 34. sermin toprak  Aralık 13, 2014

  hakan bey
  e- mail adresimi yanlis yazmisim dogrusu kücük tire olan sermin-toprak @ hotmail.com dur ..
  bu adrese bekliyorum haberinizi
  tsk ederim

 35. AliKhvcoglu  Aralık 19, 2014

  teşekkürler.keşke geçmişe dair tüm güzel anılarımı silebilsem(çocukluk) masum,mutlu,birlik içinde,kalabalıklarda…

 36. Hilal  Ocak 20, 2015

  Guzel bir yazı yeni yazdiklarinizi da takip etmek istiyorum

 37. Nese  Şubat 12, 2015

  Merhaba hakan Hakan bey ben uyurkende ,uyanirkende çok güçlük çekiyorum yaşadığım olumsuz olaylar karşısında çok çabuk etkilenip pes edip vazgeçiyorum herseyden bu konuda yardımınızı bekliyorum iyi çalısmalar

 38. Hakan Mengüç  Şubat 17, 2015

  Lütfen soruları sadece Facebook sayfası üzerinden gönderin.

 39. damlaakskn  Mart 8, 2015

  İyi günler hakan bey. çocukluğumdan beri gerek ailem gerekse çevrem tarafından çok korkutuldum. Ve çocuklugumdan beri karanlıktan ve yalnızlıktan çok korkuyorum. su an 21 yaşındayım ve hala aynıyım. Bu sefer çevremdekiler veya ailem değil de artık kendi kendimi korkutuyorum. İçimde hep bir sıkıntı var özellikle geceleri ortaya çıkıyor hiç gece olsun istemiyorum ve bunun bilinç altımın karışıklığı olduğunuda çok iyi biliyorum. bu durumdan kurtulmak istiyorum güçlü bir insanım kendim aşabilirim ama kendimi hazırlayamıyorum, lütfen bana tavsiyede bulunur musunuz?

 40. vefa  Nisan 16, 2015

  Teşekkür ederim

 41. vefa  Nisan 16, 2015

  Teşekkür ederim…

 42. meliha  Haziran 12, 2015

  yazılarınızı düzenli olarak takip etmek istiyorum..Saygılarımla…

 43. ayse  Haziran 22, 2015

  Size ulaşabileceğim bir mail adresi varmı ?

 44. Hakan Mengüç  Haziran 24, 2015

  Facebook.com/hakanmenguc adresine mesaj atabilirsiniz.

 45. Nesrin  Haziran 28, 2015

  Benim 13yaşındaki oğlumun özgüven eksikliği var. Özgüvenini nasıl geliştirebiliriz? Aslında sizinle, oğlumla ilgili bazı sıkıntılarıı görüşmek istiyorum. Ne olur bana yardımcı olun.

 46. Bilinçaltı Temizliği  Eylül 11, 2015

  benim 11 yaşındaki kızımın bilinçaltı temizliği nasıl yapılabilir aceba hakan bey geçmişte yaşadığı bir boğulma anını unutamıyor

 47. cumali  Ekim 19, 2015

  çok aşığım onu görmeden yapamıyorum en sonunda yüzleştim olmaz dedi herşey eskisi gibi degil ondan uzaklaşamıyorumda onu görmeden sesini duymadan gülüşünü görmeden nefes bile alamıyorum aklımdan çıkmıyor başkalrıyla ilgilenmesi beni çıldırtıyor içinden çıkamıyorum

 48. Aslan  Kasım 12, 2015

  Eyvallah abi ya. Gerçekten paylaştıkların ve yazdıkların için eyvallah:) Çok sagolasın şuan ifade edemiyorum ama eyvallah. Bir gün tanışmak dileğiyle:) Allah ilminizi arttırsın.

 49. seda turhan  Ocak 30, 2016

  Ben aksam yatarken zayifliycam diyorum sabah olunca aklima bile gelmiyor

Add a Comment